Kinnisidee või tervislik eluviis? Andra lugu

Olen 29-aastane Andra. Mul ei ole kunagi kaaluprobleeme olnud, kuid füüsiline vorm on aastate lõikes vaheldunud keskmiselt heast keskmiselt halvani. Noorena ei tekkinud mul huvi sportimise vastu. Kehalises kasvatuses olin n-ö erirühmas, kus ei olnud kõiki asju vaja isegi kaasa teha. Õnneks kodus olid söömisharjumused suhteliselt head ja ilmselt tänu sellele ma ülekaaluliseks ei muutunud. Gümnaasiumis tekkis soov parem välja näha. Motivatsiooni tõustes treeningute maht suurenes ja vorm paranes. Püsivaid tulemusi oli raske saavutada. Kui elutempo kiirenes, polnud enam aega nii palju trennis käia. Peagi alustasin taas algusest.  Algajana on raske oma treeninguid planeerida ning esialgu tundub oluline, üldse kusagil ennast liigutamas käia.  Väga ei mõtelnud, et mida ja miks ma teen ning kas see on kõige kasutoovam viis trenni teha.

Aeg möödus ning märkamatult oli kaal hakanud suuremaid numbreid näitama. Kuigi ülekaaluline ma polnud, füüsiline vorm oli halb. Kaalusin umbes 58,5 kg ja pikkust on mul 1,55 m. Kuid lihasmassi oli vähe ning rasvkudet rohkem kui mulle endale meeldis.

Mis siis edasi minuga juhtus? Facebook ja sotsiaalne meedia ilmselt. Sattusin juhuslikult nägema pilte, kus minu tuttav oli osalemas bikiinifitnessi võistlusel. Ma väga pikalt ei kaalunudki, vaid otsustasin, et kui tema saab sellega hakkama, saan mina ka ju ometigi. Mul ilmselgelt polnud asjadest mingisugust aimu.

Leppisin spordiklubis kokku kohtumise treeneriga. Peagi sain aru, et sellest ei tule ju midagi, sest mina tahtsin kõike nüüd ja kohe saada, kuid lihased üleöö ei kasva. Kaal võib kaduda üllatavalt kiirelt, kui kogu aeg trenni teha ning mitte midagi süüa, kuid tervislik see kindlasti ei ole ning reeglina tekib sellest vaid jo-jo efekt. Pikas perspektiivis tekivad kindlasti ka terviseprobleemid. Olin peagi üksinda oma trennidega.

Soov heasse vormi saada oli õnneks alles, kuid ei olnud väga aimu, kuidas selleni jõuda. Kolisin välismaale ning sain ühe uue treeneri kontakti.

Sain lisaks treeningkavale toitumiskava, mille jooksul sõin umbes 6 korda päevas ning kõik toiduannused kaalusin umbes 5 -10 g täpsusega kotikestesse ning karbikestesse. Toit oli tervislik ning tekkis arusaam, mida on mõistlik süüa ja mida vähem tarbida. Toitumiskava ise oli muidugi üsna range ja väga raske. Vahepeal oligi vist nii raske, et alla anda isegi ei jaksanud.

Peagi adusin jälle, et kiirelt nüüd ja kohe ei ole olemas. Lihtsalt ei ole. Trennide mahutamine töö kõrvale oli sageli vägagi keeruline. Ühel ilusal päeval sain aru, et siiski elu lõpuni ma kõiki toitusid kaaluda ei taha ega suuda, sest see kõik hakkas takistama muid ettevõtmisi. Oli raske reisida ja oli keeruline olla kodust eemal. Sõpradega ei olnud aega kokku saada. Lisaks pidi süüa  valmistama järgmisteks päevadeks. Poole aasta jooksul tekkisid trennidest erinevad terviseprobleemid. Häirima hakkasid öised käte suremised ning aeg-ajalt andis põlv tunda. Väsinud olin ka.

Kevadel 2015 sain teada, et on olemas teadliktreening.com, mille kaudu saab mõistlikke treeningkavasid. Kuna tundsin, et vajan mingit muudatust oma treeningutes, võtsin ühendust. Lootsin, et kana kaalumine lõpeb ja ikkagi on võimalik, et füüsiline vorm paraneb. Läks hästi. Sain uue treeningkava. Meeldis, et kõikide harjutuste juures on lisaks video, kust näha selgelt harjutuse õige sooritamise tehnika. Kava tellimine oli internetis väga lihtne. Esialgu olin skeptiline aga asjad hakkasid kiirelt sujuma ning progress oli märgatav juba mõne nädalaga.

Kava koosnes kahest intervalljooksust ning kahest jõusaalitreeningust. Kana ei kaalunud, kuid  süsivesikute osa veidi vähendasin.

Kõik toimis, vorm paranes ja lihased tulid kenasti esile. Olin iseendaga väga rahul ning teadliktreening.com treenerile Ilo Rihvkile väga tänulik. Sellest ajast on muutunud palju minu arusaam trennist ja toitumisest.

Liikuda tuleks iseenda pärast, mitte selle pärast, et tahan puhkusereisil bikiinides kellegi teise jaoks hea välja näha. See võib esialgu motiveerida, sest kuidagi peame ju alustama. Mingi tõuge, olgu see siis reis, pulm, uus poiss-sõber või misiganes. Aga “projekt” peab muutuma “sinu eluks”. Kõige tähtsam on see, et leiaksid endale treenimise/liikumise viisi, mis sulle meeldib ning mida sa sooviksid teha elu lõpuni. Loomulikult saab vaheldust luua, aga see idee, et ma teen seda elu lõpuni, peaks olema vastuvõetav.

Toitumises ei ole mõtet hakata vaid salatit sööma või iga suutäit kaloritesse arvutama või ära kaaluma. Seda ei suuda ilmselt 99% meist elu lõpuni teha ning kas on üldse vajagi?! Kõik muudatused peaksid olema püsivad. Tuleb infot hankida ja see kohandada oma ellu sobivaks. Tasa ja targu muudatusi teha.

Mitmekülgselt treenides on paremad tulemused. Treeningkavad on mõeldud andma suuna. Kui oled alles algaja, siis on pigem tähtis kava täpselt järgida.

Kui oled veidi trenni juba teinud, siis esimesed tulemused rõõmustavad, süstivad enesekindlust ning usku. See on n-ö kütus, mis muudab jätkamise kergemaks. Samas ole valmis, et mõni hetk tekib tunne, et midagi ei muutu enam ja seisad paigal. Siis on hea treeneri poole pöörduda ja nõu pidada. Võib olla on selle taga kärsitu meel ja või liigne kriitilisus. Objektiivne kõrvalseisja on sellisel juhul abiks.

Suhtumine trenni ja iseendasse on väga oluline. Kui tuju on halb ning stressitase kõrge, siis ei ole tulemused optimaalsed. Tegelema peab ka stressijuhtimisega. Vahel on vaja rohkem puhata, millestki loobuda, looduses viibida, mediteerida, koeraga mängida või midagi muud, mis sind rahustab ja head tunnet tekitab. Märka närvilisust ja liigset elutempot oma elus.

Ma olen püüdnud oma treeninguid tõhusamaks muuta, olen rohkem trenne teinud, intensiivsemalt, olen väsinuna teinud trenni, olen enda keha kuulanud, siis seda eiranud, palju puhanud, vähem söönud, rohkem söönud jne. Ausalt öeldes, alati rohkem ei ole parem. Vahel on vähem isegi tõhusam. Tuleb aru saada, kuna on laiskus sind jõusaalist koju jätmas ning millal on keha tõeliselt väsinud ning vajab trenni asemel hoopis varem magama minekut.

Iga uue harjumuse juurutamine on keeruline. Ära heida meelt, kui mõni nädal ei lähe asjad nii nagu planeerisid. Mida kiiremini taas “rajale” pääsed, seda parem. Alles siis hakkad ehk aduma, et tuled takistustega oma teel toime. Takistusi tuleb kindlasti, kuid oluline on pikk perspektiiv. Näiteks kui tekib kergem vigastus, on oluline saada terveks ning tagada, et sellest ei tekiks pikaajaline terviserike. Tervis on tähtis ning treenida tuleb ennast säästvalt. Sellepärast on oluline küsida kompetentsetelt inimestelt nõu. Mina igatahes kavatsen veel ka 80aastaselt jõusaalis käia ning oma koertega mõned kiiremad ringid saepururajal joosta või kõndida.

See ongi hea eesmärk tulevikuks.