Miks mina raskusi tõstan, ja miks peaksid sinagi

Bret Contrerase postituse “Why I Lift, and Why You Should Too” tõlkis Mihkel Kuresoo

Tõstmine teeb sulle head. Ma ei pea seda sulle ütlema, see on iseenesestmõistetav. Enamik inimesi saavad intuitiivselt aru, et istuv eluviis ei ole hea ja et treenimine (eriti jõutreening) teeb nende kehadele head. Olen allpool välja toonud 30 põhjust, miks peaksid treenimisrutiinist kinni pidama. Igaühel neist põhjustest on vähemalt üks teaduslik allikas, mis väidet kinnitab.

Nii aeroobne kui jõutreening aitavad:

 1. Säilitada funktsionaalset võimekust
 2. Ennetada osteoporoosi ehk luude hõrenemist
 3. Ennetada sarkopeeniat ehk lihasmassi ja -jõu kadu
 4. Suurendada insuliini tundlikkust ja vähendada resistentsust
 5. Suurendada ainevahetuse kiirust
 6. Parandada glükoosi ainevahetust
 7. Vähendada süstoolset ja diastoolset vererõhku ja arterite jäikust
 8. Vähendada keharasva ja vistseraalset rasva
 9. Kiirendada toidu kulgemist seedekulglas
 10. Vähendada diabeediriski
 11. Vähendada südamehaiguste riski
 12. Vähendada vähki haigestumise riski
 13. Vähendada kukkumise, luumurdude ja invaliidistumise riski
 14. Vähendada treeningu kardiovaskulaarset nõudlust
 15. Vähendada triglütseriidide, üldkolesterooli ja LDL kolesterooli taset
 16. Suurendada HDL kolesterooli taset
 17. Suurendada lihaste ja sidekoe tugevust ning hüpertroofiat
 18. Suurendada liikuvust ja painduvust
 19. Suurendada liigeste stabiilsust
 20. Parandada tasakaalu ja koordinatsiooni
 21. Parandada rühti
 22. Suurendada kognitiivset võimekust
 23. Suurendada enesekindlust ja õnnelikkust
 24. Võidelda stressi ja ärevusega
 25. Võidelda metaboolse sündroomiga
 26. Võidelda nõrkusega
 27. Parandada vähi, dementsuse, osteoartriidi, fibromüalgia, insuldi, luupuse, astma, diabeedi, hüperaktiivsuse, südamehaiguste, Alzheimeri, autismi, bipolaarse häire, KOK-i, epilepsia, alaseljavalu, kaelavalu, kroonilise peavalu, ning erektsioonihäirete käes kannatavate inimeste funktsionaalsust
 28. Suurendada jõudu, võimsust, kiirust ja vastupidavust
 29. Ennetada põlve eesmise ristatisideme, reie tagumiste lihaste, alaselja, hüppeliigese ja õlavöötme vigastusi
 30. Parandada elukvaliteeti.

Eelneva nimekirja kokkupanekuks kulus mitmeid tunde teadusartiklite läbitöötamist, ja see nimekiri toob välja kaalukad põhjused, miks igaüks peaks treenima. Aga ärgem narrigem ennast. Ehkki kõigile meeldib olla tervem ja treenitum, treenivad paljud meist peamiselt välimuse pärast. Tegelikult, peamiseks põhjuseks, miks naised treenivad, on kaalukontroll (87,5 %), ning peamine põhjus, miks mehed treenivad, on väljapaistvad lihased (84,7%).

Meil kõigil on treenimiseks omad põhjused. Minu omad on sinu omadest erinevad. Aga ma olen aus ja nimetan kuus peamist põhjust, miks mina raskusi tõstan. Ma tean, et enamik neist põhjustest on oma loomult edevad ja isekad, aga arvestades treenimise mõjusid tervisele, on olemas ka palju suuremaid pahesid.

Treeni selle kava järgi, kui Sinu eesmärk on suurendada lihasmassi ja jõunäitajaid

1. Tõmmata ligi füüsiliselt atraktiivseid kaaslasi

Treenitud keha ei anna sulle vabandust olla jobu või käituda ebaviisakalt. Siiski avab see sulle ukse suhtlemaks rohkema arvu atraktiivsete inimestega. Tõsi, oleme kõik näinud paljusid füüsilise atraktiivsuse seisukohalt ebavõrdseid paare. Ilu on vaataja silmades, ja paljusid tõmbavad kaaslased, kes ajavad neid naerma, panevad end paremini tundma, või inspireerivad neid ühel või teisel moel. Teisest küljest, mõned eelistavad jõukamat kaaslast, kes neid kingituste ja luksusliku eluga üle külvavad. Aga siiski, enamik inimesi näevad oma ideaalkaaslasena kedagi, kes on füüsiliselt vormis ja atraktiivne. Kui sa soovid minna kohtamisele kellegagi, kel on väga vormis keha, peaksid isegi tõenäoliselt niisugune välja nägema. Lisaks, vormis keha saavutamiseks kulub vähem aega kui pururikkaks saamiseks.

Kui sul tekib võimalus “kõrgemast klassist” inimesega, pead sa näitama oma häid külgi. Neid iseloomuomadusi on sadu, näiteks huumorimeel, enesekindlus, isiklik hügieen, riietus ja stiil, karisma, ausus, tagasihoidlikkus, intelligentsus, kompetentsus, optimism, tähelepanelikkus, suuremeelsus, seksuaalsus ja romantilisus, klass, taktitunne, võime lõbutseda, avatus kompromissidele, enesekehtestamisvõime, töökindlus, lahkus, kirg ja kaastundlikkus, viisakus, rahulikkus, kiindumus, juhtimisvõime, tööeetika, ambitsioonikus, julgus, lojaalsus, toetavus, avatus, tähelepanelikkus, andekus, unikaalsed käitumismaneerid, lõhn, edukus. Ära arva, et lihtsalt vormis olemine annab sulle loa olla allpool arvestust teistel elualadel.

2. Olla enesekindlam

Enesekindlus on edu saavutamiseks väga oluline. See aitab sind nii suhetes kui karjääris. Enesekindlus on seotud kõrgema sissetulekuga, ning see on potentsiaalsete kaaslaste poolt ihaldatud omadus. Isiklikust kogemusest lähtudes võin öelda, et lihaste ja jõu omamine parandab minu enesekindlust nii personaaltreeneri kui avaliku elu tegelasena. Ajal, kui ma polnud kehaliselt nii heas vormis, ei tundnud ma end vastassugupoolega suheldes enesekindlalt.

3. Tõrjuda eemale tülinorijaid

Ma põlgan tülinorijaid. Kooli ajal noriti minuga üsna sagedasti tüli, ja loomulikult see ei meeldinud mulle. Ma ei ole kunagi kellegagi kaklemise eesmärgil tüli norinud, mul ei ole tulnud isegi mõttesse, et ma peaksin kellegi pikali lükkama sellepärast, et olen temast suurem või tugevam. Aga tülinorijad nii ei mõtle. Nad otsivad pidevalt kedagi, kellega manipuleerida. Tugevus, lihaseline keha ja enesekindlus on head tõrjevahendid tülinorijatele. Nad otsivad pigem kellegi teise, kes ei võiks neile “tuult alla” teha, kui nad oma norimisega liiga kaugele lähevad. Enesekindlus aitab sul ka paremini tülinorijatega hakkama saada, kuna sa tõenäoliselt hoolid vähem, mida need inimesed sinust arvavad või mida nad sulle teevad.

4. Suurenenud energiatarbimine

Ma ei ole sportmänge juba kaua aega mänginud. Ma olen kindel, et ma ei suuda enam korvpalli pealt suruda, ja et ma olen platsil üsna aeglane ja koordineerimatu. Sellest hoolimata ei tunne ma nii. Ma suudan sooritada suure raskusega kükke ja jõutõmbeid ideaalse tehnikaga. Mu puusad, õlad, põlved ja selg on terved. Mul on piisavalt jõudu. Kui vaja, ma võin kanda raskeid asju ühest kohast teise. Kui ma keskenduks kahel kuul plüomeetrilisele ja kiirustreeningule ning tegeleks spetsiifiliste oskustega, paraneksid ka minu oskused palliplatsil oluliselt, kuna oman piisavat baasjõudu. See teadmine sobib mulle hästi, kuna ma ei tunne, et oleksin “teiselpool mäge”. Tihti küsitakse mult, mis spordialaga ma tegelen, ning see mõjub egole hästi.

5. Näha sportlik välja

Ma pean midagi üles tunnistama. Umbes kesköö paiku muutun ma tõeliseks õgardiks. Kui ma trenni ei teeks, siis oleks ma tõenäoliselt päris paks.  Ma olen väga suure isuga ning mul on kiindumus teatud toitudesse. Ma söön umbes viis juustuburgerit nädalas. Mulle meeldivad hommikuhelbed. Ma söön kilodeviisi makadaamia pähkleid, jogurtit, kuivatatud kirsse ja tumedat šokolaadi. Kui omad rohkem lihasmassi ja treenid intensiivselt, võid süüa oluliselt rohkem ning näha ikkagi hea välja. Minul on toiduga palju mängimisruumi, kuna ma tarbin regulaarselt umbes 4000 kilokalorit päevas. Kiire ainevahetus teeb toitumise palju lihtsamaks, kui soovid hea välja näha. Ja teadmine, et suur eine kulub pigem taastumiseks ning järgmisteks trennideks ettevalmistuseks, mitte ei talletata seda rasvana, on väga lohutav.

6. Võidelda keskeakriisiga

Ehkki mind ümbritsevad inimesed, kes näevad palju atleetlikumad välja ning on tugevamad kui mina, olen oma jõu ja välimuse üle väga uhke. Vähem kui kahe aasta pärast olen ma 40. See vana mees ei alistu ilma võitluseta. Ma kavatsen hea välja näha ka 50, 60 ja 70aastasena.

Kokkuvõte

Nüüd sa tead, miks mina raskusi tõstan, aga sina pead leidma oma põhjused, et treenimine harjumuseks muuta. Üldiselt, inimesed treenivad tervisega seotud, funktsionaalsetel ja/või välimust puudutavatel põhjustel. Treenimise puhul on suurepärane see, et kui sa treenid põhiliselt ühel põhjusel, saavutad sa automaatselt kasu ka teises kahes valdkonnas. Näiteks treenides parema välimuse nimel märkad ka positiivseid muutusi tervisenäitajates ning paranenud funktsionaalsuses. Kui sa treenid peamiselt tervislikel põhjustel, saad lisana kaasa ka parema välimuse ning tugevama, võimekama keha. Kui treenid peamiselt parema funktsionaalsuse nimel, on lõpptulemuseks ka parem välimus ning füsioloogiline võimekus. Paljud inimesed võtavad oma tervist iseenesestmõistetavana ja ei hinda seda kuni on liiga hilja. Kui oled praegu passiivse eluviisiga, siis ära oota – alusta täna ja koge kõiki treeninguga kaasnevaid positiivseid mõjusid.