Mis on funktsionaalne treening?

Võib-olla olete kunagi kuulnud või lugenud selliseid loosungeid: ”funktsionaalne, mitmekesine ja kõikehõlmav – see on CrossFit” või ”fitnessmaailm suundub järjest enam funktsionaalsemasse suunda” või ”TRX, sangpomm ja BOSU on funktsionaalsed treeningvahendid” või ”masinatel treening pole funktsionaalne” või ”funktsionaalne treening aitab sul igapäeva elus paremini hakkama saada” või märganud spordiklubides lausa eraldi alasid, mida kutsutakse ”funktsionaalse treeningu ala”?

Me soovitame nii tavainimestel kui treeneritel kaotada oma sõnavarast väljend „funktsionaalne treening“, sest see on eimidagi ütlev ja segadust tekitav. Mida see üldse tähendab? Mõned ütlevad, et funktsionaalne treening on ebastabiilsel pinnasel treenimine; teised räägivad, et funktsionaalne treening tähendab lihasdüsfunktsioonide parandamisele suunatud treeningut, kolmandad seostavad funktsionaalset treeningut CrossFiti ja muude sääraste treeningutega ja neljandad arvavad üldse, et ainult mingid spetsiifilised treeningvahendid või harjutused on funktsionaalsed.

Üks CrossFiti klubi kirjutab: ”Funktsionaalsed harjutused põhinevad liigutustel, mida inimene on sooritanud aastatuhandeid väldanud arengu jooksul, et jääda ellu, leida toitu ja olla jätkusuutlik” ning ”vaadates tänapäeval levinud jõusaalis masinatel treenimist võib väita, et masinatel treenimine ei ole funktsionaalne, kuna me isoleerime ühe lihasgrupi tervikust ja võtame ära kehalt naturaalse liikumismustri.”

Me küsiks, mis on naturaalne liikumismuster? Kui mõni masin tundub mugav, siis on tegu ebanaturaalse liigutusmustriga? Kui mõne jaoks tundub rebimine ebamugav, on tegu siiski naturaalse liikumismustriga, kuna tegevus ei toimu trenažööril?

Funktsionaalne treening” on üks paljudest väljenditest, millest tegelikult hästi aru ei saada ja seda kasutatakse võib-olla selleks, et müüa või promoda treeningut või treeningvahendit, mis justkui teistest erineb. Tundub, et niiöelda funktsionaalse treeningu toetajad peavad nende treeningmetoodikat ainuõigeks absoluutselt igaks olukorraks.

Üldiselt ei soovita me nimetada ühtegi treeningukontseptsiooni funktsionaalseks või mitte-funktsionaalseks, sest see ei anna midagi juurde. Parem on, kui me ei kategoriseeri ennast ainult ühte gruppi ning anname endale vabaduse kasutada kõiki õigeid tööriistu õiges olukorras. Näiteks TRX võib mingi eesmärgi saavutamisel olla väga heaks vahendiks, aga mõnel teisel juhul ebavajalik ja ülearune.

Funktsionaalne treening on see, mis aitab sul enda eesmärki ellu viia.

Kui su eesmärk on mingi spetsiifilise treeningvahendiga heaks saada, siis sinu jaoks on funktsionaalne treening kindlasti selle treeningvahendiga treenimine. Kui su eesmärk on ebastabiilsel pinnal osavaks saada, siis on sellel treenimine sinu jaoks funktsionaalne. Kui su eesmärk on aga näiteks lihasmassi kasvatada või tugevamaks saada, siis on vabade raskustega ja masinatel treenimine sulle oluliselt funktsionaalsemad kui näiteks BOSU-l või fitpallil treenimine.

Funktsionaalsus sõltub mitte ainult harjutusest endast vaid faktoritest nagu liigutusmustri teostus, kordused, seeriad, tehnika, treeningfaas, kooskõla muude treeningute või harjutustega, inimese hetke füüsiline ja vaimne seisund, üldine treeningprogramm ja paljudest muudest faktoritest. Harjutus, mis ühel hetkel on väga spordispetsiifiline ja funktsionaalne, võib olla mingites teistes tingimustes ja ajal olla hoopis mitte-funktsionaalne.

Funktsionaalsus on kontekstist sõltuv!

Funktsionaalsel treeningul ei ole midagi pistmist sellega kuidas harjutus välja näeb ega ka sellega mis vahendeid kasutatakse – funktsionaalne treening on selline, mis viib su eesmärgini (või eesmärkideni).“ – Nick Tumminello

functional training

3 Kommentaari
 1. Meeskond
  Meeskond says:

  Kasutatud kirjandus:

  Brad Schoenfield. Is Functional Training Really Functional? ACSM.org. 2010.
  M. C. Siff. Functional training revisited. National Strength & Conditioning Association. 2002.
  Nick Tumminello. What is Functional Training? The Real Definition. Nicktumminello.com. 2013.

  Reply
 2. Meeskond
  Meeskond says:

  Vabanda, et me ei suuda kiirreageerija kombel koheselt sinu soove täita. 🙂

  Me ei suru midagi peale ega keela ega käsi ja sa võid kasutada millist väljendit soovid juhul, kui teed selgeks konteksti.

  Reply
 3. Meeskond
  Meeskond says:

  “Nagu paljud mõisted, on ka see defineerimise ja kokkuleppe küsimus.”

  Täpselt nii. Kui on lepitud kokku, et sõnal “funktsionaalne” on mingi spetsiifiline tähendus, siis ei saa iga inimene oma suva järgi sellele uut tähendust välja mõelda. Me ei saa ju suhelda nii, keegi ei saa lõpuks millestki aru.

  “Nagu ikka, kipuvad semiootilised vaidlused olevat mõttetud ning mina kindlasti jään kasutama väljendit “funktsionaalne” ning soovitan seda ka teistel teha .”

  Miks see vaidlus mõttetu on? Meie meelest kasutavad paljud seda väljendit vääralt ning eksitavad sellega inimesi. Miks sa soovitad inimestel seda väljendit endiselt kasutada?

  “Ei maksa nii palju keelata-käskida ja oma nägemusi peale suruda, ka see on siiski vaid üks nägemus, üks paljudest.”

  Kas sina mitte praegu ei suru meile peale, et meie ei või soovitada inimestel “funktsionaalne treening” oma sõnavarast välja kaotada? Me ju põhjendasime pikalt, miks see väljend ei ütle midagi. Milleks seda kasutada? Põhjenda oma arvamust.

  Reply

Kommenteeri

Tahad küsida või täiendada ?
Ootame rõõmuga sinu tagasisidet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *