Skeptitsism ja selle vajalikkus

Skeptitsism on oskus ja suhtumine, mis aitab meil navigeerida segases maailmas. Kui skeptitsismi järjepidevalt ja korralikult rakendada, aitab see meil elada turvalisemalt, õnnelikumana ja produktiivsemalt. See aitab ka mõistust hoida terve, terava ja vabana, kui viskame eemale irratsionaalse rämpsu, mis muidu segaks meie vaadet imelisest universumist. Kui pätid ja kelmid üritavad meid meelitada kulukale või ohtlikule teele, vajame me skeptitsismi kui kilpi, et neid minema ajada.

Mõned arvavad, et skeptikud on küünilised ja negatiivsed inimesed, kellel on suletud mõistus. See pole absoluutselt tõsi. “Skeptitsism” on lihtsalt uhke nimetus sellele, et selgelt ja põhjalikult mõelda enne kui otsustame midagi uskuda, osta või millegagi liituda. See aitab sorteerida reaalsuse valedest ja vääruskumustest. Mis on selles halba või negatiivset? Skeptiline suhtumine tähendab, et maailma vaadeldakse avatud silmadega, töötava ajuga ja küsitakse olulisi küsimusi, sest väga lihtne on ekslikult uskuda midagi, mida me näeme, kuuleme või mõtleme. Skeptik olla tähendab olla aus ja täiskasvanulik, et otsida vastuseid, mis põhinevad tõendusel ja loogikal, mitte lootustel ja unistustel. See tähendab ka olla piisavalt tark, et aktsepteerida, et mõnikord pole rahuldavaid vastuseid saadaval.

Inimesed raiskavad miljardeid valedele ja fantaasiatele ning kannatavad ja surevad mingite väidete tõttu, millest hea skeptik suudaks sekunditega läbi näha. Kõik irratsionaalsed uskumused ei ole võrdsed, aga need on kõik ohtlikud. Astroloogia uskumine ei pruugi olla indiviidile otseselt ohtlik, aga see mõtlemine, mis paneb inimest uskuma, et astroloogia on imeline, on. Imelike uskumuste uskumine ilma tõenduseta on ohtlik mäng. Sa võid kaotada raha, emotsionaalse turvalisuse või isegi oma elu. Võivad eksisteerida mõned erandid, aga kõik ebatõed ja pettused on negatiivse mõjuga. Me kõik usume lolle asju. Aga oluline on kui lolle ja kui palju.

Et irratsionaalsete ja ohtlike uskumuste vastu võidelda, peame me iga väidet ja lugu läbi skeptitsismi ja teaduse filtri läbi töötlema. Haridusest ja intelligentsusest ei piisa, mõned kõige haritumad inimesed usuvad kõige lollimaid ja alusetumaid väiteid. Igas maailma nurgas kulutatakse raha, aega ja energiat uskumustele, mis kohe kindlasti ei ole tõesed. Aga hoolimata sellest kui frustreerunud me oleme, ei tohiks me narrida ja solvata neid, kes usuvad tõendamata väiteid. Eelistame olla positiivsed ja abivalmid.

Skeptik olla on väga positiivne, sest nii ei pea aega kulutama asjadele, mis on tõenäoliselt väärad. Skeptitsism on konstruktiivne, mitte destruktiivne. See tähendab reaalsuse aktsepteerimist nii nagu ta on, mitte nii nagu me tahaks, et see oleks või nagu keegi teine ütleb, et see on. Elada elu, mis on vaba illusioonidest ja pettustest, tähendab väärtustada elu ja saada aru, et seda ei tohiks anda ära valede või tõendamata uskumuste tõttu.

“A healthy scepticism while in a car dealership will keep you from buying a lemon‘. An unhealthy scepticism might prevent you from obtaining a reliable means of transport.” – Bill Shipley

lahe pilt 7

Kasutatud kirjandus

Hale J. The Fitness Skeptic. Max Condition.

0 Kommentaari

Kommenteeri

Tahad küsida või täiendada ?
Ootame rõõmuga sinu tagasisidet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *