Tea treenerit: Risto Uuk

Minu huvi spordi vastu sai alguse sõpradega algklassides jalgpalli vaatamisest. Ma hakkasin hoolimata sellest, et minu vanemad spordiga ei tegelenud, üksi palliga kõksima ja igapäevaselt sõpradega vutti mängima. Sealt edasi mõtlesin ma põhimõtteliselt kogu aeg jalgpallist.

Kooli aastaraamatus on klassikaaslased kirjutanud minu kohta selliseid mõtteid:

  • “Jalgpall pole elu”
  • “Risto meeli köidab jalgpall”
  • “Jalgpall on põhiliseks teemaks”
  • “Tulevane Manchester United’i ründaja”
  • “Jalgpall”

JK Õismäe Tormiga jalgpalli mängimas.

15-aastaselt läksin ma tööle spordiennustusfirmasse, kus vaatasin päev läbi jalgpalli. See tundus alguses unelmate töö, kuni mul jalgpalli vastu igasugune huvi kadus, ma puutusin jalgpalliga ilmselt liiga palju kokku. Kahjuks ei olnud mul võimalik selle töö peal areneda ning puudusid väljakutsed.

17-aastaselt kutsus mind sõber jõusaali trenni tegema. Sealt alates tekkis mul huvi fitness-valdkonna vastu. Mulle hakkas meeldima jõutreening ja planeeritud toitumine. Ma tundsin uhkust selle üle, et mul “tekkisid” lihased sinna, kus neid kunagi näinud ei olnud. Ma tundsin ka, et olen teisi spordialasid tehes märksa tugevam kui need, kes jõutrenni ei teinud.

See huvi kasvas hobist tööks ja ma tahtsin ka teisi treenima hakata. Arvasin, et kuna mulle endale meeldib trenni teha, siis võiks mulle meeldida ka teisi treenida. Oma sõpru ja tuttavaid treenides leidsin, et tõesti on see töö huvitav ning olin veendunud, et tahan seda professionaalselt teha.

Video minu trennist:

Oma teekonnal personaaltreeneriks saamise poole tooksin välja ühe kõige suurema eeskuju, kes mul kunagi on olnud: Kristjan Koik. Ma läksin 2010. aastal jõusaalis temaga vestlema ja ta oli väga abivalmis mulle kvaliteetset treeninguga seotud kirjandust soovitama.

Mis teda minu silmis väärtuslikuks muutis, oli see, et teda huvitasid palju rohkem lihastasakaal ja energiasüsteemid kui lihasmassi kasvatamine kulturismivõistlustel osalemise eesmärgiga. Tol hetkel arvasin, et selliseid personaaltreenereid, kelle peamine huvi on midagi muud kui kulturism, Eestis polegi.

Lisaks sellele ei olnud tema esimene raamatusoovitus populaarne Indrek Otsuse “Kulturism ja fitness”, vaid hoopis mitmed põhjalikud ja teaduslikud inglisekeelsed õpikud. Mitmed neist raamatutest on praegu meie lehel olemas ka teistele tulevastele ja praegustele treeneritele ja treenijatele.

Läbisin EOK kulturismi ja fitnessi treeneri ning Precision Nutrition toitumise koolitused. Tänu Hedi Lepmetsale, Eve Reitalule ja Kristjan Koikile sain Arctic Sport Clubi praktikale. Õppisin Kristjanilt palju klientidega suhtlemisest, harjutuste juhendamisest ja treeningkava koostamisest. Samal ajal harjutasin ise oma sõprade peal treeneritööd. Mõne aja pärast sain Arcticusse tööle, vahepeal töötasin ka Rocca al Mare Myfitnessis ja Status Clubis.

Klienti treenimas.

Peamiselt meeldib mulle nõustada täielikke algajaid; kõhnasid inimesi, kes tahavad lihasmassi suurendada; ülekaalulisi, kes tahavad rasvamassi vähendada ja samuti ka tervisesportlasi, kelle peamine huvi on tervist säilitada ja lihtsalt meeldivalt sporti teha. Äärmiselt põnevad kliendid on minu jaoks need, kellel on raskusi järjepidevusega nii trennides kui toitumises. Lihasmassi maksimeerimine, kulturism, kuuspaki saavutamine, tippsport jms pole minu teema.

Praegusel ajal teen ma ise trenni küll pea iga päev, aga ma ei tee seda eesmärgiga midagi suurt saavutada. Ma teen 3 korda nädalas üldfüüsilist treeningut ja 3 korda nädalas sportliku vabavõitluse erinevaid elemente. Lisaks sellele kasutan ma aastaringi transpordivahendina jalgratast. Minu peamine huvi trenni tegemisel on tervise säilitamine ning hea enesetunne, mõnus väljakutse ning uute asjade proovimine.

2010. aastal alustasin ma oma blogi Ristouuk.com pidamist. See kasvas välja nii suureks kireks, et nüüd meeldib mulle ennast lisaks personaaltreenerile kutsuda ka autoriks. Mu töid on avalikustatud Naine24 portaalis, Naistekas, Postimehes, Delfis, Sõdurilehes, NickTumminello.com-is, Kaalustalla.ee-s, Äripäevas, Tervis Plussis, Ajakirjas Sport ja mitmes teises väljaandes. Lisaks olen raamatu “Kõht trimmi!”, e-raamatu “Kaalulangetuse teekond” ja tõlkeraamatu “Persse need kalorid” kaasautor. Hetkel töötan uue raamatu kallal, mis annab ülevaate kaalulangetuseks vaja minevatest eluoskustest.

Tervis Plussiga artikli jaoks harjutusi pildistamas.

Samuti olen olnud konsultant erinevatele organisatsioonidele. Koostöös Arigato Spordiklubiga töötasime välja kaks uut rühmatreeningut Core-Sett ja ÜKT. Olen koostööd teinud A. Le Coqiga uue valgujoogi turule toomise osas. Ma olen teinud Geenitestid.ee-ga koostööd sportliku võimekuse ja spordivigastuste riski hindava testi loomisel. Eesti Koolispordi Liiduga koostöös valmisid noortele suunatud toitumisvideoklipid.

Praegusel ajal ei ole ma enam lihtsalt üks spordifanaatik. Ma panen rohkemgi rõhku oma vaimu arendamisele kui oma keha. Ma õpin, mõtlen, arutlen ja kirjutan palju. Mõned mu lemmikud viimati loetud raamatud ei ole otseselt treeninguga seotud: “Filosoofia põhiprobleemid”, “Thinking Fast and Slow”, “Answers for Aristotle: How Science and Philosophy Can Lead Us to a More Meaningful Life”, “The Most Good You Can Do” jms. Võikski öelda, et mulle pakub kõige enam huvi kriitiline mõtlemine ja eluviisi kujundamine üleüldiselt, mitte lihtsalt kitsalt treeningu ja toitumise raames.

Sellest hoolimata arendan ma ennast loomulikult endiselt ka treeningu ja toitumise teemadel. Mõned mu lemmikud tõenduspõhised infoallikad selle jaoks on Alan Aragon Research Review, National Strength and Conditioning Association, Precision Nutrition, Examine ja Strength and Conditioning Research Review. Alles hiljuti läbisin ma ka Precision Nutrition II taseme kursuse, kust õppisin üht ja teist muutusnõustamise kohta.  

Lõpetuseks praegu mind kõige enam inspireeriv tsitaat: “Läbi mõtlemata elu ei ole elamist väärt” — Sokrates