Teadliktreening.com soovitatud toidulisandid

Postituse lühikokkuvõte:

 • Toidulisandid on normaalse toitumise lisa, toidulisandid ei asenda normaalset toitumist. Enamus toidulisandeid ei ole teaduslikult tõendatud. Mõned toidulisandid aga võivad olla abiks taastumisele ja sooritusvõime parandamisele.
 • Kõiki potentsiaalselt toimivaid toidulisandeid pole me siin loomulikult välja toonud. Kui on huvi erinevate toidulisandite vastu, siis soovitame konsulteerida pädeva toitumisnõustajaga.

Hästi planeeritud toitumine, mis tagab eesmärgipärase energia ja toitainete tarbimise, on vundament, millele saab hea treeningkava luua. Kui treenija ei tarbi optimaalses koguses energiat ja toitaineid, kannatavad tema treeningtulemused.

Toidulisandid on normaalse toitumise lisa, toidulisandid ei asenda normaalset toitumist. Enamus toidulisandeid ei ole teaduslikult tõendatud. Mõned toidulisandid aga võivad olla abiks taastumisele ja sooritusvõime parandamisele.

Kui treenijal on toitumises puudujääke, siis tuleks tal võimalusel kõigepealt tavatoiduga neid puudujääke kaotada. Kui tavatoiduga pole mingil põhjusel võimalik neid likvideerida, siis tasub abi otsida toidulisanditest.

Järgmisena pakume ülevaate toidulisanditest, millest võib teatud inimestele kasu olla.

Valgupulber

Intensiivselt treenivad sportlased vajavad rohkem valke kui teised inimesed (ligikaudu 1,4-2 g/kg päevas). Kui valke ei tarbita piisavalt, võib taastumine olla aeglasem ja treeningutega kohanemine kehvem. Valgupulber on mugav viis sportlastel kvaliteetset valku rohkem tarbida ning oma valguvajadusi katta. Sellegipoolest rohkem pole valke ka mõtet tarbida, sest sellel ei pruugi olla lihasmassi kasvule, jõu arendamisele ega üldiselt taastumisele lisaefekti.

Kellele?

 1. Kui tavatoidust on raske piisavalt valke kätte saada.

 2. Kui treenitakse sageli (aeg-ajalt isegi 2 korda päevas) ja intensiivselt.

 3. Kui teatud tavatoit (näiteks piim) on mingil põhjusel vastunäidustatud.

Soovituslikud kogused:

1-2 korda päevas enne või pärast treeningut ligikaudu 1 serveering (45 g).

Sportlab.ee-st saavad Teadliktreening.com lugejad kõikide valgupulbrite pealt -5%! Saada info@sportlab.ee meil, kirjelda oma tellimust ja sulle saadetakse  soodukaga arve.

Kreatiinmonohüdraat

Kreatiinmonohüdraati peetakse teadusallikate hinnangul kõige efektiivsemaks toidulisandiks tõstmaks kõrgel intensiivsusel treenimise võimekust ja kasvatamaks lihasmassi. Sportlased suudavad intensiivsemalt treenida ja selle tõttu treeningtulemused paranevad.

Kellele?

 1. Kui treenitakse sageli (aeg-ajalt isegi 2 korda päevas) ja intensiivselt.

 2. Kui tahetakse lihasmassi ja jõunäitajaid tõsta.

Soovituslikud kogused:

Enamus uuringuid on kasutanud (laadimiseks) 0,3 g/kg 5-7 päeva, millele järgneb 5 g päevas. 5 g on traditsiooniline kogus uuringutes, kuigi 2 g võib olla piisav.

Sportlab.ee-st saavad Teadliktreening.com lugejad kreatiinmonohüdraadi pealt -10%! Saada info@sportlab.ee meil, kirjelda oma tellimust ja sulle saadetakse  soodukaga arve. 

Spordijook

Treeningu ajal on väga tähtis vältida dehüdratsiooni, et sooritusvõime ei langeks (eriti soojades ja kuivades keskkondades). Intensiivsed treenijad peavad tarbima vett või spordijooki võimalikult sagedasti. Eesmärk on mitte kaotada üle 2% vett oma kehakaalust. Spordijoogid sisaldavad tavaliselt soola ja süsivesikuid optimaalsetes kogustes. Spordijoogid aitavad vältida või hoida minimaalsena dehüdratsiooni ning tõstavad vastupidavust.

Kellele?

 1. Kui treeningud on intensiivsed ja kestavad üle 1 tunni.

 2. Eriti kui treeningud kestavad üle 2 tunni.

 3. Vastupidavusalade harrastajatele/sportlastele pikkadel treeningutel ja võistlustel energiavarude täiendamiseks.

Soovituslikud kogused:

Isotooniline lahus ehk 6-7% lahus. See tähendab 500 mL vee kohta näiteks 1 pakike ehk 40 g pulbrit.

Sportlab.ee-st saavad Teadliktreening.com lugejad spordijookide pealt -10%! Saada info@sportlab.ee meil, kirjelda oma tellimust ja sulle saadetakse  soodukaga arve. 

Energiageelid ja -batoonid

Energiageelid ja -batoonid sisaldavad lisatud vitamiine ja mineraale ning erinevas koguses süsivesikuid, valke ja rasvu Neid peetakse üldiselt silmas kui energia- ja toitainerikaste snäkkidena, mis aitavad mugavalt oma vajadusi katta ja on heaks asenduseks kiirtoidule, mis on sageli madalama toiteväärtusega.

Kellele?

 1. Kui elutempo on kiire.

 2. Kui energia ja toitainete vajadusi on tavatoiduga raske katta.

 3. Vastupidavusalade harrastajatele/sportlastele pikkadel treeningutel ja võistlustel energiavarude täiendamiseks.

Soovituslikud kogused:

Näiteks 1 pakike ehk 60 g.

Sportlab.ee-st saavad Teadliktreening.com lugejad energiageelide ja -batoonide pealt -10%! Saada info@sportlab.ee meil, kirjelda oma tellimust ja sulle saadetakse  soodukaga arve. 

Praktiline soovitus:

Enamus toidulisandeid ei ole teaduslikult tõendatud. Mõned toidulisandid aga võivad olla abiks taastumisele ja sooritusvõime parandamisele. Nendeks on näiteks valgupulber, kreatiinmonohüdraat, spordijook ja energiageelid ning -batoonid. Kõiki potentsiaalselt toimivaid toidulisandeid pole me siin loomulikult välja toonud. Kui on huvi erinevate toidulisandite vastu, siis soovitame konsulteerida pädeva toitumisnõustajaga.

Esialgu kehtib soodustus järgmistele toodetele:

 • Sci-Mx 100% Ultra Whey Protein 2,28 kg (-5%)
 • Sci-Mx 100% Creatine Monohydrate 500 g (-10%)
 • BiotechUSA Energy Gel 60 g (-10%)
 • BiotechUSA Isotonic (-10%)
 • BiotechUSA Go Protein Bar 80g (-10%)

confused

1 reply
 1. Meeskond
  Meeskond says:

  Kasutatud kirjandus:

  Richard B Kreider jt. ISSN Exercise & Sport Nutrition Review: Research & Recommendations. Journal of International Society of Sports Nutrition, 2004; 1(1): 1–44.

  Supplement-Goals Reference Guide. Examine.com.

  Reply

Kommenteeri

Tahad küsida või täiendada ?
Ootame rõõmuga sinu tagasisidet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *