Palju segadust tekitab inimestele sõna “kritiseerima”. Seda seostatakse negatiivse tähendusega. Tundub, et paljud arvavad, et keegi, kes kritiseerib, on negatiivne inimene. Kriitika on tegelikult millegi plusside ja miinuste välja toomine ja analüüs. Mis on selles negatiivset? Kriitika eesmärk pole kedagi ega midagi “maha teha”. Kriitika on arvustus. Kas raamatu arvustus on negatiivne? Kas filmikriitika on negatiivne? Kas restorani toidu hindamine on negatiivne tegevus?
Kritiseerimine on osa teaduslikust meetodist. Selleks, et mingil teemal oleks võimalik objektiivsemale tõele lähemale jõuda, tuleb panna kokku punt inimesi (sest üksi võib palju asju märkamata jääda), kes otsivad aktiivselt mingi asja miinuseid (aga ka plusse). “Kriitika” ei ole sama, mis “laimamine”. Laimamine on millegi maha tegemine ilma põhjenduseta. Kriitika oleks näiteks selline: “Su väide, et X on nii, on ebakorrektne, sest …”. (Tuleks esitada omapoolsed vastuargumendid ja olenevalt teemast ka millele need tuginevad.) Laim oleks näiteks selline: “Sa oled täiesti rumal ja sind ei tohiks üldse kuulata.” Need on kaks täiesti erinevat asja ja neid ei tohiks omavahel segamini ajada.
Kui mingit teksti arvustada või kommenteerida, tuleks näha vaeva oma mõtete koondamisega. Keegi ei käsi kellelgi ühegi teksti kohta kommentaari kirjutada. Võib vabalt jätta oma mõtted enda teada. Aga kui juba otsustada oma arvamust avaldada, siis võiks võtta aega, et seda korralikult teha.
Esiteks tasuks inimese teksti korralikult lugeda ja olla kindel, et kui mingit väidet arvustada, et siis see teine inimene ka tõesti seda väitis. Kuna me tegutseme uskumustel baseeruval reaalsuse mudelil, siis on väga lihtne näha teise tekstis midagi, mida seal tegelikult pole, sest meie uskumused on nii tugevad, et panevad meid nägema seda, mida tahame näha. Tasuks lugeda kasvõi mitu korda ja teha asju korralikult, mitte kiirustades ja kvantiteedile rõhudes.


“Tõeline teadlane võtab kriitikat tervitades vastu. Kui sind sunnitakse kaitsma oma seisukohta, siis see kas tõstab enesekindlust selle väite tõesuse suhtes või paneb sind mõistma selle vigu. Mõlemat pidi saab sellest kasu.” – Brad Schoenfield
Asendame sõna “teadlane” sõnaga “professionaal”, sest sama idee kehtib igas ametis.
Kritiseerimisel on ilma asjata halb maik juures. Kui kritiseeritakse õigesti ja efektiivselt, on see edasiviiv jõud.