Paljudel on jõutreeningute eest omad kartused või arvatakse, et neile ei ole seda vaja. Kardetakse muutuda liiga lihaseliseks ja arvatakse, et jooksmisest ja rühmatreeningutest vms täitsa piisab.
Ei ole vaja karta – hantli puudutamine ei tee lihasmäeks!
Jõutreeningutel on palju erinevaid kasutegureid. Ühes meie varasemas tõlkeartiklis: “MIKS MINA RASKUSI TÕSTAN, JA MIKS PEAKSID SINAGI” sai neid terve rida välja toodud. Selles postituses keskendume viiele peamisele.
1. ME KÕIK JÄÄME VANAKS
See on tõsiasi, millest ei ole meist kellelgil pääsu. Vananedes hakkab inimese lihasmass vähenema ja sellest tulenevalt muutume aina nõrgemateks. See omakorda võib igapäevatoimetused muuta füüsilisteks väljakutseteks, mis vähendab elukvaliteeti.
Jõutreeningud aitavad lihasmassi kadu aeglustada või isegi vastupidiseks keerata. Uuringud on näidanud, et inimene saab läbi jõutreeningute kuni kõrge eani lihasmassi kasvatada.
Tehkem jõutrenne ja vananegem aeglasemalt.
2. TULEMUSED ON KERGED TULEMA
Kõige olulisem on regulaarne treening ning motivatiooni säilimine. Alustades jõutreeningutega muutuvad raskused, mis alguses tundusid hullumeelselt suurtena, peagi lihtsateks. Nähes märgatavat arengut on ennast ka lihtsam motiveerida treeningutel käima.
3. LUUD TUGEVAKS
Mitte luud, millega põrandaid pühitakse, vaid luud, millest koosneb skelett. Lisavastupanuga treenimine, milleks on ka jõutreening, aitab suurendada luude tihedust ning läbi selle muuta neid tugevamaks. Tugevad luud aitavad vältida luumurdude riski – eriti vanemas eas.
4. PEEGLIKE PEEGLIKE SEINA PEAL, KES ON KAUNEIM ILMA PEAL?
Väline ilu ei saa kindlasti olla teadliku treenija peamine põhjus, miks jõutreeninguid teha, aga see siiski on paljude treenijate jaoks üks esmaseid indikaatoreid, mis trenni tegema paneb. Teadlik treenija saab aru, et kõige efektiivsem viis treenimiseks on teha seda mitmekülgselt.
Soovides näiteks kehakaalu langetada võib ainult aeroobsetest trennidest väheks jääda. Lihasmassi kasvatamine läbi jõutreeningute võib muuta rasvapõletuse efektiivsemaks. Kõige olulisem on muidugi oma toitumist korrigeerida.
“Watch your diet to reveal your shape, and strenght train to improve that shape” Nick Tumminello
5. CITIUS, ALTIUS, FORTIUS
Ükskõik, mis tasemel või millise spordiga keegi tegeleb, jõud on peaaegu iga sportliku soorituse alus. Tugevad lihased võimaldavad kiiremini joosta, kõrgemale hüpata, paremini ratta või suusaga mäkke rühkida jne.
Lisaks sportliku sooritusvõime parandamisele aitavad jõutreeningud ka vigastuste riski vähendada.